USG narządu ruchu
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Wykonujemy USG narządu ruchu:

  • staw ramienno-barkowo-obojczykowy (bark)
  • staw łokciowy
  • staw nadgarstkowy
  • staw biodrowy
  • staw kolanowy
  • staw skokowy

Badanie USG umożliwia rozpoznanie choroby stawów, ścięgien, mięśni, więzadeł, chrząstek, łąkotek, obrąbków stawowych, przyczyny obrzęku i płynu, niektórych złamań, ustawienia rzepek (boczne przyparcie). Dzięki dokładnej ocenie można od razu wdrożyć celowane leczenie. Badanie jest niebolesne, nieinwazyjne, nieszkodliwe.

Kiedy RTG a kiedy USG?

Zdjęcie rentgenowskie (RTG) obrazuje głównie kości. USG ocenia tkanki miękkie jak mięśnie oraz chrząstkę, torebkę stawową, błonę maziową, ścięgna, kaletki, więzadła w stawie.
Wielką przewagą USG nad RTG czy MRI (rezonans) jest fakt iż lekarz badający ultrasonografem może wykonać to w sposób dynamiczny – ocenia struktury w ruchu (czytaj więcej poniżej) .
Ponadto, w razie oceny obrzęku i znalezienia płynu w dużej ilości (płyn patologiczny) – od razu można go ewakuować (czytaj poniżej).

Kiedy USG stawów i mięśni (wskazania):

  • uraz
  • przeciążenie
  • ból i obrzęk
  • brak poprawy po leczeniu lekami przeciwbólowymi lub zimnych okładach
  • brak poprawy po rehabilitacji
  • kontrola po operacji
  • przewlekłe lub ostre bóle
  • stan zapalny
  • ograniczenie lub nadmierna mobilność stawu
  • blokowania, trzeszczenie lub „przeskakiwanie” w stawie
  • ubytek w mięśniu
  • choroby reumatologiczne ( Reumatoidalne oraz Łuszczycowe zapalenie stawów)
  • dna moczanowa

Wizyta

USG stawu lub mięśnia nie wymaga żadnego przygotowania.
Przed wizytą zostaniesz poproszony/poproszona o wypełnienie formularza zgody na leczenie oraz chorób na które cierpisz. Jeżeli masz pytania – lekarz lub fizjoterapeuta na nie odpowie.
W trakcie trwania spotkania lekarz/fizjoterapeuta zbierze dokładny wywiad, przeanalizuje dokumentację pacjenta (prosimy o zabranie wszelkich wypisów itp), zbada chory staw ale i obejrzy stopy, miednicę czy kręgosłup. Jest to metoda holistyczna- prosimy nie zdziwić się, gdy np. przy chorym łokciu lekarz podda testom również ramię czy szyję oraz wszystkie te struktury podda terapii. Następnie u lekarza przejdziecie do badania Ultrasonografem.
W naszej rehabilitacji posiadamy dwa monitory na których pacjent widzi obraz usg. Po badaniu lekarz tłumaczy kilka podstaw na ekranie Ultrasonografu : opisuje w prosty sposób które struktury są norma a które patologią. Dodatkowo posługuje się fantomem stawów i kości abyś zrozumiał/zrozumiała na czym polega Twoja choroba oraz co możemy z nią zrobić w rehabilitacji. Cały przebieg wizyty otrzymasz na wydruku papierowym wraz ze zdjęciami USG. Wizyta u nas trwa około 60 minut -stąd zarówno lekarz jak i fizjoterapeuta przeprowadzi terapię manualną. Ponadto odpowiemy Ci na pytania czy już jest czas na zabieg operacyjny a jeśli nie – co oprócz rehabilitacji możemy podać do stawu/mięśnia aby przestał boleć. Często ma to zasadę, że “stawy trzeba oliwić tak jak wymienia się olej w silniku ”.

Jakie leczenie można stosować?

O rehabilitacji, osoczu, kolagenie, kwasie hialuronowym, płynnej endoprotezie (czytaj tutaj).

Symetria badania

Lekarz bardzo często porównuje stawy względem siebie-pacjent otrzyma informacje nie tylko np. o bolesnym łokciu lewym ale będzie wiedział co się dzieje też z prawym. Bardzo często odciążamy staw bolesny obciążając zdrowy. Jeżeli trwa to przewlekle – w bezbolesnym stawie może dojść do zmian patologicznych pomimo, że jeszcze nie boli. W tym momencie korzystając z wiedzy lekarza, który jest również certyfikowanym terapeutą manualnym , można wdrożyć terapię dla obu stawów.

USG statyczne

Lekarz wykona badanie w pozycjach:
1. leżącej na plecach
2. leżącej na brzuchu
3. leżącej na boku
4. stojącej

Pozycje te są uzależnione od choroby na jaką cierpisz oraz jaki staw jest do zbadania. Jest to USG statyczne.

USG w ruchu

Celem dokładniejszego oszacowania patologii wykonujemy badania w trakcie ruchu stawu (tzw. USG dynamiczne ). Pomaga to najdokładniej ocenić więzadła krzyżowe, łakotki, obrąbki stawowe itp.

USG od razu po urazie?

Tak ale za 14-21 dni powinno być powtórzone!
DO 2-3 tygodni np. po uderzeniu, w tkance pojawia się obrzęk a przez to brak pełnego ruchu. Jest to Twój mechanizm obronny, komórki stanu zapalnego pracują non-stop- ochraniają staw lub mięsien przed dalszym uszkodzeniem powodując np. ograniczenie chodzenia. Uderzyłeś się? Nie chodź, odpocznij, nie ruszaj się za dużo – tak dba organizm o Ciebie. W przeciwnym razie uszkodziłbyś mocniej staw czy mięśnie. Po to jest obrzęk i ból.

Gdy przyjdziesz do lekarza w drugiej czy 7 dobie po urazie i wykonacie USG ważną informacją jest to abyś wiedział/ła, że nie ocenicie dokładnie całego stawu/mięśnia.

Czas do 2-3 tygodni po urazie można wykorzystać na wstępne usg , usunięcie płynu na wizycie (pod kontrolą usg, w znieczuleniu), działanie przeciwbólowe oraz wczesną terapię manualną “uszytą” pod Twoje schorzenie.
Powtórz USG 2-3 tygodnie po urazie aby mieć pełny obraz swojego schorzenia.

Wnioski:

Czas do 2-3 tygodni po urazie można wykorzystać na wstępne usg , usunięcie płynu na wizycie (pod kontrolą usg, w znieczuleniu), działanie przeciwbólowe oraz wczesną terapię manualną “uszytą” pod Twoje schorzenie.
Powtórz USG 2-3 tygodnie po urazie aby mieć pełny obraz swojego schorzenia.

USG a rezonans

Po USG Lekarz może zalecić dodatkowo rezonans ( z kontrastem lub bez ) jeżeli uważa, że potrzeba jest oceny wnętrza stawu do którego ultradźwięki nie są w stanie dotrzeć. Takie przypadki najczęściej dotyczą gdy objawy pacjenta i badanie jego ciała (przedmiotowe) wyraża np. uszkodzenie więzadeł krzyżowych, łąkotek, chrząstki stawowej, obrąbka.
USG w takich przypadkach może być ograniczone. Wpływ na to ma również masa pacjenta- im więcej tkanki tłuszczowej tym trudniej ocenić struktury.

Jeżeli lekarz kieruje na badanie rezonansem magnetycznym (ang. MRI) pacjent nie może mieć :
-metalicznych ciał w ciele,
-tatuażu z elementami metalowymi.

USG a rezonans

W razie podania kontrastu niezbędny jest prawidłowy wynik kreatyniny – badanie to można wykupić samemu w labolatoriach, jest pobierane z krwi, nie trzeba być na czczo.
W razie klaustrofobii kierujemy na rezonans typu otwartego – współpracujemy z pracowniami MRI na terenie Bydgoszczy.

Płyn w stawie

Możliwość aspiracji płynu i oceny na miejscu. Wykonujemy to pod kontrolą USG, w znieczuleniu miejscowym. W razie potrzeby badania w kierunku drobnoustrojów (bakterie-płyn zakaźny itp.) po aspiracji lekarz zabezpieczy materiał oraz skieruje pacjenta do pracowni bakteriologicznej.

Jeżeli są wskazania – podczas tej samej wizyty lekarz może zaproponować od razu podanie pod kontrolą USG kolagenu, kwasu hialuronowego, płynnej endoprotezy mazi stawowej, sterydu (blokady) – przejdź do usług
Jedynie podanie osocza bogatopłytkowego wymaga wcześniejszego przygotowania pacjenta – lekarz umówi osobną wizytę.